Publikováno: 07-02-2002
Autor: Jana Nováková

Sedmý pražský seminář se shihanem Ochim

O prvním únorovém víkendu (2.–3.2. 2002) proběhl v Praze seminář s japonským mistrem JKA shotokan karate senseiem Hideem Ochim (8. dan). Podobné semináře pod vedením mistra Ochiho se pořádají pravidelně od roku 1993, kdy bylo v České republice na jeho návrh založeno JKA.

Účastníci semináře byli rozděleni podle technických stupňů do dvou skupin. Trénink první skupiny, kde byli cvičenci s 9. až 4. kyu, začínal v devět hodin ráno. Od půl jedenácté pak tréninkovou halu na Slávii zaplnili karatekové od 3. kyu výš. Dopolední náplní bylo pro obě skupiny cvičení kihon. Po krátké obědové přestávce pokračovaly tréninky zaměřené více na kata i kumite.

V sobotu večer se tradičně konal Gichin cup, tedy mezinárodní přátelský turnaj. Co se týče počtu soutěžících, nebyl letošní ročník příliš úspěšný. Svou účast na poslední chvíli odvolali Švýcaři, Poláci, Bělorusové a Rakušané. V pražské hale se tedy nakonec systémem každý s každým utkaly pouze tyto týmy: Německo A, Německo B, Maďarsko, Česká republika A a Česká republika B. Své prvenství z loňského roku dokázali obhájit maďarští karatisté. Na druhém místě skončilo družstvo Německo A a třetí místo obsadila ČR A.

Následující den pak seminář pokračoval pouze dopoledními tréninky. V jednu hodinu se shihan Ochi přesunul do tělocvičny hostivařského klubu SKBU, kde pod jeho vedením probíhaly zkoušky na technické stupně 1. a 2. dan.

Shihan Hideo Ochi se opět prezentoval jako mimořádně přátelský, usměvavý a otevřený člověk, zároveň jako respektu hodný a vážený učitel a mistr. Víkendový seminář všechny karateky přesvědčil, že cesta shotokan karate-do je dlouhá a náročná, dodal však velkou motivaci a energii potřebnou pro další práci.

Nahoru