Publikováno: 09-05-2006
Autor: Zbyšek Petržílek

Letní soustředění Sloup v Čechách

I letošního dvanáctého letního soustředění se zúčastnilo přes sto karatistů SK Shotokan, celkem 105 a to i přes absenci starších ročníků.

Bohužel i letošní soustředění bylo do jisté míry negativně ovlivněno počasím, i přes to, že jsme investovali nemalé peníze do zakrytí centrálního doja s dvěma tatami, bylo v druhém týdnu tak chladno, že jsme museli jezdit cvičit do tělocvičny v Novém Boru.

Soustředění bylo zaměřené na nácvik jednotlivých technik, úderů a bloků a jejich kombinací, nácvik nových a zdokonalení starších kata. A nácvik kata team.

Důvěru a zodpovědnost trénovat dostali členové státní reprezentace, medailisté z ME bratři Voráčkové a mistryně Evropy J. Nováková.

Fyzické testy a tréninky posilování měl na starosti J. Kliner.Všichni jmenovaní se tohoto úkolu zhostili dobře a snažili se předat své zkušenosti z domácích i mezinárodních soutěží.

A i B tým SK trénoval trojfázově, ostatní tři týmy vzhledem k věku jen dvoufázově.

Novinkou byla soutěž žáků kata team, která byla vyhlášena na začátku soustředění a trvala po celou dobu soustředění.

O náplň ve volném čase se postarali tři vedoucí, Kája , Darja a Jirka, kteří vymysleli jiný systém her a celkového hodnocení a měli na starost děti v době mezi tréninky. V letošní celotáborové hře nesoutěžili týmy (samurajské klany), ale jednotlivci.Formou scének a vyprávění příběhů ze starověkého Japonska se žáci mohli vcítit do rolí samurajů nejprve nižších hodností a zdoláváním různých úkolů a postupovali výše. Ústřední postavou byl nejlepší mistr meče, Mijamoto Musashi a další autentické osoby z dějin Nipponu.

Také v letošním roce si na své přišli ti, kterým se zalíbili večery u ohně se zpíváním, naučili jsme se nové a vzpomněli jsme si na staré písně.Nechyběl ani tradiční rej masek.

S velkým jásotem byl přijat výlet do zábavního centra Babylon. Původně byl naplánován výlet do Hřenska na malou Pravčickou bránu a jízdu po horním toku Kamenice v lodičkách. Když jsme v pátek, „den před výletem“ řekli dětem, že v případě špatného počasí pojedeme do Babylonu, našli někteří (zřejmě obdaření magickými silami) kteří seděli v chatkách u stolu, ruce spojené do kruhu a společně zaříkávající „ať prší, ať prší, ať prší“ a skutečně jim to vyšlo. :-)

Zkoušky na technické stupně byli opět v předposlední den a proběhli na výbornou. Téměř všichni zkoušení si vedli dobře a dali do zkoušky vše.

Nejnáročnější to samozřejmě měli ti nejstarší, kteří byli zkoušení na hnědé a druhé fialové pásy. Ale ani ti nejmenší nezaváhali a tak až na tři,čtyři výjimky všem zkoušeným byl udělen vyšší technický stupeň.

Co říci na závěr? Počasí nám tedy určitě nepřálo, přesto soustředění určitě přineslo to, proč je již tak dlouho pořádáme.Pobyt a cvičení a hry venku v přírodě, dobrý pocit po těle i duši po náročném tréninku, pocit sounáležitosti a zodpovědnosti ke klubu a k těm kteří s námi tráví většinu svého volného času.

Oss.

Nahoru