Publikováno: 27-05-2009
Autor: Jirka Sirka

Výlet na Kost, Humprecht a Plakánek

12.9.2009

Přírodní rezervace Údolí Plakánek je jednou z nejhezčích částí chráněné krajinné oblasti Český ráj. Z velké části za to vděčí majestátnému hradu Kost, který svou siluetou dominuje malebnému údolí přes půl tisíciletí. Na okružní naučné stezce uvidíte lidovou architekturu i šlechtická sídla, projdete se mezi pískovcovými skalami, nadýcháte se čerstvého vzduchu, prosyceného vůní sasanek, kosatců i vzácných orchidejí a třeba dokonce spatříte chráněného raka.

Délka trasy:
10,5 km
Náročnost:
Trasa vede převážně údolími či mírně zvlněnou krajinou a lze ji tedy snadno projít i s dětmi. Pokud plánujete navštívit hrad Kost, zabere výlet celý den. Zdatnější turisti trasu projdou za pět hodin.
Výchozí body:
Naučná stezka Plakánek je okružní a první informační tabuli najdete na vrchu Humprecht v obci Sobotka, kde se nachází parkoviště. Odstavit auto je možné také na placeném parkovišti pod Kostí. Nastoupit trasu lze též asi 1 km od Libošovic (po modré turistické trase), kam jezdí vlak.
Informační tabule:
Na trase narazíte na 11 informačních tabulí, které vás slovem i obrazem provedou po turistických zajímavostech Plakánku.

Humprecht

Vrch Humprecht, který dominuje obci Sobotka, je důkazem, že velká návštěvnost a zdevastovaná krajina nejdou vždy ruku v ruce. Na kopci stojí od 17. století krásný zámeček, jehož architektura nemá v Evropě obdoby. Přestože po svazích Humprechtu putují v sezóně davy turistů, kteří chtějí stavbu navštívit, stále zde najdeme koberce sasanek, ptačinců a hluchavek. V lokalitě se daří také chráněným orchidejím.

Doprava:
vlakem z Neratovic v 8.00 do Sobotky
Trasa:
Sobotka – Humprecht – Nepřívěc – Kost - Plakánek - Sobotka

Nahoru