Publikováno: 09-10-2011
Autor: Zbyšek Petržílek

Gashuku ČR 2011

Pětidenní seminář pod vedením instruktorů jako jsou H. Ochi, Urakami, Sawada a Akita sensei, takové je Gasshuku ČR.

Pátým rokem k nám jezdí také další přední instruktoři J.K.A HQ* Tokio - Naka sensei a Okuma sensei, a druhým rokem jsem měli tu čest zacvičit si pod vedením mistryně světa a mistryně Japonska Y. Takahashi.

Na Gasshuku v SRN jsme jezdili pravidelně od roku 1997. A i když nám tento seminář dal vždy nové podněty k práci a rozvoji, musím konstatovat, že s Gasshuku ČR se nedá srovnávat, a to nejen cenou ale i podmínkami.

Gasshuku u nás jednoznačně převyšuje ostatní semináře v Evropě nejen informacemi, které by člověk jinde „vzhledem k počtu účastníků a celkovému pojetí asi nedostal. Ale také atmosférou. Důkazem toho jsou počty karatistů z ostatních států.

Svaz J.K.A ČR je členem J.K.A WF. Pokud k nám váží dlouhou cestu jeho instruktoři nabízí se otázka, proč se ho neúčastnili vedoucí dojo, rozhodčí, instruktoři, a členové reprezentace našeho svazu, kteří se mají přímo podílet na rozvoji JKA ČR.

Každý instruktor, každý vedoucí dojo, by měl mít povinnost přenášet získané principy a informace do svého doja. Každý mezinárodní rozhodčí má povinnost rozhodovat podle pravidel a principů vydaných J.K.A HQ Tokio. Pro každého z člena reprezentace by měla být čest cvičit pod instruktory z HQ, a motivací vidět je cvičit.

Svaz jsme zakládali jako, cituji: „určitý protipól k jiným organizacím karate, kde je karate bráno jen jako sport. Svaz J.K.A WF má asi jako jediný svaz karate na světě vypracovaný metodický systém kde se vzájemně doplňují kata-kihon-kimite. Naka sensei se právě o tom letos na Gasshuku zmínil. Povinností našeho svazu, (a jedinou možností jak se zdokonalovat) je držet linii J.K.A HQ, a ne zavádět „český karatistický folklór“. Kdo byl na Gasshuku, „a nebo viděl cvičit Japonce na MS“, ví jak je japonské karate principielně odlišné od ostatních, a ví o čem mluvím. Respektovat někoho kdo je lepší, a může mne něco naučit, i to je cesta (do). A pokud to není problém třeba pro takového borce jako je R. Růžička, tak by to podle mého názoru neměl být problém pro nikoho ze svazu JKA ČR.

*Zkratka anglického slova HeadQuarters - ústředí

Nahoru