Publikováno: 14-12-2017
Autor: Zbyšek Petržílek

Shotokan na soutěžích sportovního - olympijského karate ČSKE - WKF

MČR ČSKE – první sezónu ve svazu sportovního olympijského karate můžeme hodnotit jako velmi úspěšnou. Na MČR ČSKE se nominovalo cellkem 12 našich členů. Na to, že jsme jezdili jen národní poháry je to slušný počet vzhledem k tomu, že už jen samotná účast na MČR v konkurenci vice jak 155 klubů, je brána jako úspěch.

Lucka Köppelová v seniorské kategorii kumite – 50 kg vybojovala bronz. Přesto, že se velmi snažila, dala soupeřce tři podmety s nasledující technikou, byla na ní už vidět únava po úspešné a dlouhé sezoně v jiných svazech. Celkově skončila na třetím místě v žebříčku roku 2017 v kategorii – 50 kg.

Zabodovali i starší žáci L. Vedral, L. Sirotek a J. Krejcar, kteří vybojovali další tři bronzové medaile, ale klidně to mohli být i zlaté. Jak Leošovi Vedralovi, tak Jirkovi Krejcarovi se povedlo v zápasech probojovat se do semifinále a porážet budoucími finalisty na body. Oba ale nebyli schopní sebekontroly. Oba udělali stejnou chybu, když se jeden deset a druhý patnáct sekund před koncem zápasu, kdy měli v podstatě soupeře už na lopatě vykontaktovali. L. Sirotek prohrál zápas o postup do finále s celkovým vítězem kategorie. Říkal jsem že vám nebudu nadávat když tady prohrajete na kontakty, protože co se v JKA hodnotí jako dobrá technika na dobrou vzdálenost, tady je to bráno jako kontakt. Soupeři sice velmi dobře vědí že prohráli, nicméně nezačali jsme v ČSKE soutěžit proto, aby jsme prohrávali na hloupé a zbytečné chyby. V každém zápase musíme používat hlavu, a strategii. Jak je vidět japonské karate je schopné konkurence i v jiném svazu, v jiných podmínkách a za jiných pravidlech s těmi nejlepšími. Kdyby to bylo v JKA tak oba kluci postoupili do finale MČR, na kdyby se ale nehraje. Stejně dopadl bohužel i T. Kozlík, který po dvou vyhraných zápasech dal soupeřovi silné mawashi, za které by v JKA dostal Ippon, tady ho ale vyloučili.

Přesto jsme v prvním roce účasti ve sportovním svazu nakonec brali 21 místo ze 105 bodujích klubů v roce 2017. Pokud by nastoupili všichni kteří byli nominovaní, naše bodové skóre by bylo jistě ještě lepší.

Celkem jsme si ze soutěží sportovního olympijského svazu přivezli - 11 x zlato, 14 x stříbro, 30 x bronz, 17 x páté místo.

Nahoru