Publikováno: 01-09-2001
Autor: Jana Nováková

Letní soustředění 2001 - Jizbice pod Blaníkem

V sobotu 11. srpna v dopoledních hodinách vypadalo parkoviště na náměstí Republiky jako lidské mraveniště. Nepřijel ani Karel Gott ani Michael Jackson, dokonce se ani nerozdávalo nic zadarmo. To jen členové SK Karate Shotokan Neratovice odjížděli na čtrnáctidenní soustředění do Jizbic pod Blaníkem.

Mírný chaos způsobený stovkou účastníků, davem jejich rodičů, hromadou bagáže a třemi autobusy se podařilo celkem hravě zvládnout, když všechny ratolesti nalezly příslušné vedoucí a klany. Krátce po desáté hodině autobusy vyjížděly směr Českomoravská vysočina. V poledne už malé i velké karatisty uvítalo Rekreační středisko Jizbice pod Blaníkem. V lese ukrytý areál chatek, dvou rybníčků, hřišť na volejbal, basketbal i tenis, završený hlavní budovou s jídelnou a pokoji sliboval sportovní vyžití i dobrou zábavu. Bezmála čtyřicet dětí ve věku od osmi do jedenácti let se ubytovalo na pokojích v prvním patře budovy, ti starší obsadili chatky. Pak začalo vybalování, přesouvání, stěhování, organizování, věšení nástěnek a stavění tatami.

První den byl zakončen slavnostním nástupem za svitu pochodní, který odstartoval velkou klanovou hru. Děti byly rozděleny do pěti družstev – klanů, nazvaných japonskými jmény Izumi, Jamamoto, Kamakura, Okugawa a Sacuma. Všichni účastníci dostali trička se znakem a barvou svého klanu. Jednotlivé etapy hry se táhly celým soustředěním a odehrávaly se v lese, v klubovně i ve vodě. Za svou snahu byly klany odměňovány odměrkou rýže, čili koka, která se ve starém Japonsku používala místo peněz. Důležitou součástí hry bylo hlídání misky koka a klanové vlajky. Do dění byl totiž zapojen i šestý, poněkud výjimečný klan, složený z řad seniorů. Byl to klan Shoguna, klan nindžů, později důvěrně nazýván „Záškodníci“. Jejich úkolem bylo zpestřovat hru krádežemi zapomětlivým hlídačům koka a nepozorným vlajkonošům.

Jednou z nejzajímavějších etap hry byl pravděpodobně výlet do Vlašimi, kde měly děti za úkol zjišťovat různá fakta o městě Vlašim a jeho obyvatelích. Vlašimským asi invaze stovky karatistů v klanových tričkách přivodila mírný šok. Největší dík za trpělivost jistě patří zaměstnankyni informací na městském úřadě, kde se děti ptaly na jméno starosty, prodavačce v trafice, kterou si všichni prohlíželi ve snaze odpovědět na otázku týkající se barvy jejích vlasů a průvodkyni vlašimského zámečku, která pro ně zahrála bílou paní a směnnou obchodnici v jedné osobě.

Hlavní náplní čtrnáctidenního pobytu v Jizbicích ale bylo trénování, příprava na závodní sezónu a na zkoušky na technické stupně JKA karate. Cvičení probíhalo dva krát denně po devadesáti minutách v pěti tréninkových skupinách, do kterých byli účastníci rozděleni podle věku a technických dovedností. Kromě hlavního trenéra 2. třídy Zbyška Petržílka vedla tréninky trenérka 3. třídy Linda Kasíková a členové s vyššími technickými stupni Jiří Míka, Veronika Haová a bratři Dominik a Josef Voráčkovi. Trénování bylo zaměřeno jak na kihon,tj. trénování jednotlivých technik, tak kata i kumite, aplikace, sebeobranu i posilování. Zkoušky probíhaly po dvě odpoledne na závěr soustředění a čtrnáctidenní snaha cvičenců se odrazila v téměř stoprocentní úspěšnosti.

Čas mezi jednotlivými tréninky a hrami trávily děti po svém. Hrál se softbal a basketbal, za slunečného počasí se děti koupaly v rybníku, chodilo se na houby. S ostatními rekreanty ze střediska byl uspořádán přátelský mač ve volejbale, pro žákyně házenkářky exhibice karate a zápas v házené s malými samuraji. Večer se konaly schůzky u kytary a diskotéky, mezi nimiž největší rozruch vyvolala pyžamová párty. Vstup byl povolen pouze ve spacím oděvu a někteří mladí muži v sobě objevili netušené taneční vlohy, když se k pobavení celého osazenstva objevili na parketu v dětských pyžamkách s dalmatinky nebo v dámských nočních košilích a s večerním makeupem. Velkým zážitkem byla jistě stezka odvahy pro nejmenší, kterou všichni se ctí překonali.

Dva týdny utekly jako voda a v sobotu 25. srpna odpoledne opálené, vysportované, utrénované a vydováděné děti vítali jejich rodiče doma.

Hlavní trenér, vedoucí a organizátor Zbyšek Petržílek, tým vedoucích ve složení Zuzana Hadžalová, Michal Kovařík, Jana Nováková, Karolína Nováková a Zdenka Zikešová a zdravotnice Hana Kárníková doufají, že jimi připravené soustředění bylo pro všechny příjemně a smysluplně strávenou částí prázdnin a těší se na příští společné akce.

Nahoru