Publikováno: 01-12-2001
Autor: Jana Nováková

Mistrovství ČR JKA 2001

Tři tituly absolutních mistrů v kombinaci kata-kumite, deset zlatých, tři stříbrné a tři bronzové medaile.

To jsou výsledky, které vybojovali členové SK Shotokan Neratovice na šestém mistrovství České republiky JKA karate (Japonská asociace karate) konaném v neděli 4. listopadu 2001 v neratovické sportovní hale.

Podmínkou startu byla nominace, do níž byli závodníci zařazeni na základě počtu bodů získaných ve třech kolech národního poháru. Tímto kvalifikačním sítem prošlo 130 závodníků ze šestnácti oddílů z celé republiky.

Zisk celkem patnácti medailových umístění vynesl Shotokan Neratovice na první místo mezi kluby zúčastněnými na republikovém mistrovství. V hodnocení za celou sezónu zůstal na druhé příčce za SKBU Hostivař.

Základním předpokladem úspěchu je především dobrá forma závodníků. Pětidenní podzimní soustředění konané těsně před soutěží je vrcholem důkladné přípravy, která probíhá po celý rok, nemůže však už zásadně ovlivnit výkon. Trenér a předseda klubu Zbyšek Petržílek je s výsledky svých svěřenců maximálně spokojen. Do budoucna plánuje hlavně větší orientaci tréninků na mladší kategorii, jejíž výsledky by se daly ještě zlepšit. „Velmi důležitou roli hraje soustředěnost, motivace a psychický stav závodníků. U těch mladších a nezkušených to platí dvojnásob. Právě o psychickou podporu by se měl starat trenér,“ říká Petržílek. Připouští, že na tuto skutečnost není brán dostatečný ohled. V některých z příštích závodů hodlá rezignovat na funkci rozhodčího a plně se věnovat koučování svých bojovníků.

Mistrovstvím České republiky se také uzavřela nominace na mistrovství Evropy Eska (Evropský svaz karate) konané ve dnech 23. – 25. listopadu 2001 ve Vídni. Za SK Shotokan Neratovice se ho zúčastní pět závodníků: Linda Kasíková v kategorii seniorky a Jiří Míka, Tomáš Novák a Dominik a Josef Voráčkovi v kategorii junioři. Zbyšek Petržílek bude na šampionátu ve Vídni působit v roli mezinárodního rozhodčího. Na otázku, jak velké jsou medailové šance Neratovických, odpovídá Pertžílek jasně. „Hodně záleží na dobrém losu i momentální dispozici závodníků. Dvoufázová příprava, kterou teď budou muset absolvovat, je o to náročnější, že následuje téměř bezprostředně za vrcholovou soutěží mistrovství republiky. Potíže by mohly přinést také některé rozdíly mezi pravidly a pojetím karate JKA a Eska.“ I přes velkou konkurenci, hlavně v kategorii juniorů, dává Petržílek svým svěřencům naději na umístění do nejlepší osmičky evropských karatistů.

Fotografie: Mistrovství ČR 2001
Výsledky: Mistrovství ČR 2001

Nahoru